17

Для фахівця провести діагностику вживання алкоголю або наркотиків не складе проблеми. Зазвичай достатньо одиничної консультації для того, що б безпомилково визначити, залежна людина чи ні. На допомогу приходять лабораторні методи діагностики вживання алкоголю або наркотиків, які так само дають об’єктивний і безпомилковий результат.

Тим не менш, через психологічні механізми захисту, самому залежному і його рідним часто складно приймати таку інформацію, навіть при наявності обґрунтованих даних.

Однак, якщо спробувати вирішити питання на предмет залежності неупереджено, то людина може провести самодіагностику, для прийняття рішення про звернення за допомогою.

В Америці розроблений класифікатор психічних розладів — Довідник психіатричної асоціації DSM IV. Цей класифікатор зобов’язані використовувати американські фахівці, перш ніж поставити діагноз. Класифікатор включає в себе величезну безліч психічних відхилень з гранично простою і вивіреною схемою їх визначення. До Класифікатора так само входить опитувальник на предмет визначення хімічної залежності (наркоманії, алкоголізму).

Для проведення тесту достатньо в письмовій формі дати однозначну відповідь («Так» або «Ні») на нижчевикладені питання.

а) Чи вживали алкоголь (або інші психоактивні речовини *) в більшій кількості, ніж планувалося?

* Наркотики, далі ПАР.

б) Коли-небудь вживали алкоголь або ПАР довше, ніж планувалося?

в) Чи бувало у Вас, аж до сьогоднішнього дня бажання контролювати або зменшити вживання алкоголю?

г) Чи були спроби скоротити або зменшити прийом алкоголю або ПАР?

д) Чи займає прийом алкоголю або ПАР, дії, пов’язані з вживанням, підготовкою значну частину особистого часу?

е) Доводилося Вам пропускати важливі справи через стан сп’яніння або абстинентного синдрому?

ж) Чи траплялося пропускати важливі і бажані справи (робота, навчання, дозвілля, хобі) заради того, щоб вжити алкоголь або ПАР?

з) Виникали, посилювалися у Вас проблеми зі здоров’ям, психікою, соціумом, сім’єю, роботою, навчанням або іншими сферами життя діяльності через те, що має місце вживання алкоголю або ПАР?

і) Продовжували Чи можна вживати алкоголь або ПАР, незважаючи на те, що вживання викликало погіршення у сфері здоров’я, психіки, відносин, діяльності і т.п.?

к) Зростала у Вас толерантність * до вживання алкоголю або ПАР?

* Переносимість речовини, необхідність вживати більше та / або довше алкоголю, ПАР заради досягнення бажаного ефекту

л) відчували Ви коли-небудь фізичний і психологічний дискомфорт на наступний день після вживання алкоголю, ПАР?

м) Чи доводилося вживати алкоголь, ПАР заради полегшення фізичного та / або психологічного стану, яке викликало попереднє вживання (зняття абстинентного синдрому, «ломки», «похмілля»)?

У випадку, якщо Ви, або ваш близька людина, відповіла «Так» на, хоча б на три питання, значить однозначно має місце проблема з зловживанням алкоголю або інших ПАР. Якщо відповідь «Так» відповідає шести питанням, то безумовно є найвища ймовірність хвороби хімічної залежності, і людина потребує допомоги фахівця, якщо відповідь «так» потрапляє на дев’ять і більше питань, необхідно звернутися за допомогою в реабілітаційний центр.